Petek Temizliği

Petek Temizliği

Petek Temizliği Nedir ve Neden Yapılır?

Uzmanlar, kalorifer tesisatında dolaşan suyun bir süre sonra radyatör ve tesisatlarda kireçlenmeye sebep olduğunu ifade etmektedirler. Tıpkı bir çaydanlıkta olduğu gibi, sudaki kireç ve tortu tabakası bir süre sonra peteklerin bir kireç tabakası ile kaplanmasına neden olur. Tıpkı mantolama yapılmış bir evde, ısının dışarı çıkmadığı gibi, kireç tabakası ile kaplanmış bir petek de ısıyı dışarı vermez. Bu da verimin düşmesine yol açar. Bu tür bir problemle karşı karşıya kalan kullanıcılar, evdeki ısıyı artırmak için yakıt tüketiminde artırıma giderler, yani kombinin derecesini yükseltirler. Bu da ısınmak için harcanan enerji ve masrafı iki katına kadar çıkarabilir.

Petek temizliği yaptırmanın zamanı geldiğini peteklerin artık ısıtmasının zayıfladığı zamanlarda anlarız. Kombiyi yüksek derecede çalıştırıp evi ısıtamıyorsak, peteklerin üstü sıcak altı soğuk ise buda petek temizlemenin zamanı geldiğini gösterir. Peteklerin kış ayına girmeden veya kış aylarının başlarında temizlenmesi en doğru olan süredir.

Petek temizliğinin faydaları başlıca şunlardır:

 • Isınmada verimliliği artırır.
 • Tesisat suyu dolaşımını hızlandırır.
 • Kombi ve peteklerin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
 • Yakıttan tasarruf sağlar.
 • Sistemin çalışma süresini kısaltır.

Petek çamuru diye tabir edilen peteklerin içerisinde oluşmuş tortular,  peteklerin ısınmamasına ve kombi çalışma sistemine zarar verir. Peteklerde biriken çamurun devir daim motorunu tıkama ihtimali nedeniyle kombinin bozulması yada peteklerin ısınmamasını,yüksek faturalar ödemenize neden olur.

Düzenli olarak yapılan petek temizliği ile birlikte, peteklerdeki ısının, dışarıya salınımı kolaylaşır. Ve doğal gaz kulanımın da büyük bir tasarruf sağlanmış olur. Aynı şekilde ısınımı artırmak için, kombinin derecesinin yükseltilmesi, bir süre sonra kombiyi yıpratmaya başlayacaktır. Uzun süre yüksek ısıya maruz kalan kombi eşanjörünün ömrü azalacak, ısıtmak için harcanan süre de artacağı için pompalama işlemi de daha fazla yapılacaktır. Bu da kombinin ömrünü kısaltacaktır.Petek temizliği ve tesisat yıkama işlemleri ile birlikte başta pompa sıkışması problemi ortadan kalkacak ve kombi daha sağlıklı bir şekilde çalışabilecektir.

Petek Temizliği Fiyatları

1 - 4 Arası
Fiyat
150
Petek Temizleme
Standart Daire
Periyodik Bakım
Filtre Temizliği
Reglaj Ayarı
Şimdi Randevu Al
1 - 6 Arası
Fiyat
180
Petek Temizleme
Standart Daire
Periyodik Bakım
Filtre Temizliği
Reglaj Ayarı
Şimdi Randevu Al
1 - 10 Arası
Fiyat
250
Petek Temizleme
Dubleks Daire
Periyodik Bakım
Filtre Temizliği
Reglaj Ayarı
Şimdi Randevu Al
1 - 15 Arası
Fiyat
300
Petek Temizleme
Triplex Daire
Periyodik Bakım
Filtre Temizliği
Reglaj Ayarı
Şimdi Randevu Al

Zira uzun süre hareketsiz kalarak pompanın sıkışmasına neden olan kireç, petek temizliği ile yok edilecektir. Bilindiği üzere kombi sirkülasyonunu sağlayan pompanın yenilenme maliyeti oldukça yüksektir. Dolayısı ile yalnızca bu açıdan bakıldığında bile, petek temizliğinin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır.Petek temizliğinin tek amacı yakıttan tasarruf sağlamak değildir. nasıl ki bir otomobilin periyodik olarak yağ değişimine, hava filtresi değişimine ihtiyacı vardır, aynı şekilde radyatör ve kalorifer tesisatlarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır.

 

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Aşağıdaki problemler, petek temizleme zamanının geldiğini gösteren belirtiler arasındadır. Bu tip şikayetleri bulunan kullanıcıların, petek ve radyatör temizliğini yaptırması gerekmektedir.

 • Kombinin çalışmaması, 
 • Ana peteklerin ısınmaması
 • Peteklerin alt kısımlarının ısınmaması
 • Kombi filtresinin sürekli olarak tıkanması
 • Kombi derecesinin hızla yükselip arızaya geçmesi
 • Evin geç ısınması
 • Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi

Petek temizliğinin her iki yılda bir yapılması tavsiye edilmektedir. Petek temizliği ile kombi bakımı farklı şeylerdir. Petek temizliği yapılmadan, tesisatlar yıkanmadan, kombi bakımı yaptırmanın pek bir yararı yoktur. Çünkü petek ve kalorifer tesisatı içerisinde yer alan çamurlaşmış pislik, tortu, kireç ve atıklar, bakımı yapılmış kombinin içerisinde tekrar girer ve kombi filtresinde, pompasında ve eşanjöründe aynı problemlerin tekrar yaşanmasına yol açar.

Petek temizliği kompresörlü makine ile yapılan bir işlemdir. Ve bu işlem peteklerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Dolayısı ile daha önce 60 derecede elde edilen ısı, petek temizliği yapıldıktan sonra 50-55 derecede elde edilebilir. Petek temizliği, büyük bir tasarruf sağlar. Bunun da ötesinde, kombinin düzgün ve sağlıklı bir biçimde çalışmasını mümkün kılar.

Petek temizliğinin sağladığı tüm bu olanaklara en hızlı ve en uygun fiyatlarla ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.