Su Kaçağı Bulma

Su Kaçağı Bulma

Su tesisatının bulunduğu her türlü binada karşılaşılabilecek problemlerden biri olan su kaçakları, her ne kadar tedirginlik yaratan bir durum olsa da günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile kolayca tespit edilerek, hızlı bir şekilde onarılmaktadır. Binanın bakımsız ve eski olması, tesisat hataları, teknik arızalar, alt yapı problemleri gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilecek su kaçaklarını evde kendiniz tespit edebileceğiniz gibi profesyonel destek alarak hem tespit hem de onarım anlamında profesyonel ve kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz.  Peki, su kaçağı nasıl bulunur?

Su kaçağını bulmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Fakat su kaçağını bulmak kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem olmayacaktır. Tesisatçı desteğine ihtiyaç duyacaksınız. Teknolojinin mucizesi cihazlarla çağımızın sık görülen su kaçağı sorunu ortadan kalkmaktadır. Doğa tesisat firmamız su kaçağı bulma konusunda uzman personellerle çalışmaktadır.

Cihazla yapılan su kaçağı tespiti aşamasından sonra, tespit edilen su kaçağını tespit edildiği nokta veya alanda zemin - duvar kırılarak arızalı borunun tamiri yapılır. Tamiri yapıldıktan sonra tesisatınızda 2. bir kaçağın olup olmadığını olmadığı test edilir. Başka bir kaçak olmadığından emin olunduktan sonra işlem sonlandırılır.

Cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yaptırmanın maliyeti oldukça uygundur. Zira cihaz kullanılmadan yapılan su kaçağı aramalarında kırma dökme gibi işlemler yapılacağından sorunun uzaması ve maliyetlerin artması muhtemeldir. Su kaçağı tespit fiyatları alana göre değişilik gösterir. Bunun nedeni alan büyüklüğü nedeniyle işlemlerin uzaması yani bir daire ile fabrika arasında akla gelen bir fark varsa fiyatlarda buna göre belirlenir.

Su kaçağı nasıl anlaşılır?

Yaşadığınız binada su kaçağı olup olmadığını bir takım belirtiler aracılığıyla anlamak mümkündür. Örneğin, binada kötü bir koku mevcutsa, koku ile birlikte nemlilik oranı arttıysa, herhangi bir zemin ya da duvar yüzeyinde sızıntı ve küf gözleniyorsa binada büyük ihtimalle su kaçağı problemi vardır. Su kaçağının bulunduğu bölgeler genellikle kendini kolayca belli eder. Duvar ya da tavanlarda ıslanarak rutubet oluşması sıklıkla karşılaşılan belirtilerdendir.

NEDEN BİZİ TERCİH ETMELİSİNİZ!

AYNI GÜN SERVİS – 7/24 HİZMET – PROFESYONEL ÇALIŞMA

0282 788 82 18 0553 690 90 67

Su kaçağı nasıl tespit edilir?

Ancak su kaçağının sebebinin belirlenmesi kolay değildir. Kimi zaman su kaçakları gözle görülemeyecek belirtiler gösterir. Bu gibi durumlarda su kaçağı tespiti için profesyonel destek alınması yerinde olacaktır. Peki, gözle tespit edilemeyen bir su kaçağını nasıl anlarsınız? Dairenizde su kaçağı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, dairenin ana vanasını kapatarak su sayacı üzerindeki endeksi takip etmektir. İlk gün ile ertesi gün arasında eğer endeks farkı bulunuyorsa su kaçağı olduğuna ve su kaçağının temiz su tesisatından kaynaklandığına kesin gözü ile bakılabilir.

Kalorifer tesisatında bulunan su kaçakları kombi bar göstergesinin basınç düşüklüğünden anlaşılabilir. Gider hattında bulunan su kaçakları için sifon, lavabo ve tuvalet gibi aparatların bir süre kullanılmadan gözlemlenmesi gerekir. Bunların yanında su faturaları karşılaştırılarak da su kaçağı olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak ne olursa olsun tespit cihazları olmadan binanın hangi bölgesinde kaçak olduğu hakkında kesin sonuca varmak mümkün olmayacaktır.Dairenizde su kaçağından şüphelendiğiniz an profesyonel destek alarak sorunu net olarak tespit edebilirsiniz. Örneğin, akustik dinleme cihazı ile su kaçağının nerede olduğu kolayca tespit edilebilir. Bu cihazın kullanılabilmesi için su basıncı 10 bara kadar artırılır. Basınç ile birlikte su kaçağının şiddeti de artacağından cihaz yardımı ile kaçak yeri tespit edilir. Sadece temiz su tesisatlarında bulunan su kaçaklarını tespit eden akustik dinleme cihazı dışında kameralı görüntüleme cihazı ile de su kaçaklarını net olarak tespit etmek mümkündür. En çok kullanılan cihazlar aşağıdaki gibidir:

1.Ultrasonik seslere duyarlı su kaçağı cihazları

2.Termal ısı kamerası tekniği ile çalışan su kaçağı cihazları

3. Ultrasonik ve termal kamera teknolojisini kullanan bütünleşik cihazlar

Unutmayın, Trakya’nın her ilçesine 7/24 hizmet veren Doğa Tesisat güvencesindeki, size profesyonel bir tesisatçı göndererek su kaçağı sorununuzu hızlı ve garantili bir biçimde çözer. Doğa Tesisat, su tesisatçısı gerektiren on binlerce olaya anında ve yerinde müdahale etmiştir. Su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz